Mleczaki trzeba leczyć
Naszą misją jest dbanie o zęby na wszystkich etapach życia. Wśród niektórych osób dalej panuje przekonanie, że skoro mleczaki wypadną, to nie trzeba udawać się do dentysty z małymi dziećmi. Jest to mit. Dbanie o zęby jest tak samo istotne dla osób dorosłych, seniorów jak i właśnie najmłodszych. Warto zadbać o ich odpowiednią opiekę. Dlaczego jednak leczenie mleczaków jest tak ważne?
Czym jest próchnica?
Próchnica jest powszechnym problemem występującym zarówno u dorosłych jak i u dzieci. To proces demineralizacji i destrukcji tkanek, co prowadzi do powstawania ubytków zarówno w szkliwie jak i zębinie. Prowadzi do bólu, infekcji, a nawet może spowodować utratę zęba. Wśród objawów próchnicy można wyróżnić:
- Ból zęba podczas spożywania słodkich, gorących lub zimnych pokarmów jak i napojów;
- Czarne plamy na powierzchni zęba;
- Wrażliwość na ciepło, zimno lub dotyk;
- Widoczne ubytki w szkliwie lub zębinie;
- Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł wokół zepsutego zęba.
Wczesne wykrycie próchnicy jest kluczowe do ochrony zdrowia zębów. Pomóc w tym mogą regularne wizyty u dentysty jak i dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Dzięki temu można zmniejszyć szansę na powstanie infekcji i utratę zęba.
Dlaczego leczenie mleczaków jest tak ważne?
Zęby mleczne cechuje słabszy stopień mineralizacji i są bardziej wrażliwe na wpływ drobnoustrojów rozwijających się w jamie ustnej. Z tego powodu próchnica u dzieci może rozwijać się jeszcze szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to nie tylko do dyskomfortu czy bólu, ale nawet do przedwczesnej utraty mleczaków, co niekorzystnie wpływa na wyrzynające się zęby stałe. Ważna jest więc szybka reakcja rodziców, aby próchnica nie zaatakowała kolejnych zębów. Aktualnie dostępne są również właściwe metody, mające na celu zapobieganie i leczenie rozwoju infekcji:
- Fluoryzacja – polega na aplikacji fluoru na powierzchnię zęba, co pomaga wzmocnić szkliwo i tym samym zapobiega próchnicy;
- Lakowanie – czyli pokrycie powierzchni zębów trzonowym specjalnym materiałem ochronnym;
- Lapisowanie – polega na wykorzystaniu specjalnego aparatu do usunięcia osadów i nalotów z powierzchni zęba;
- Ozonowanie – oznacza użycie ozonu w celu leczenia i dezynfekcji zębów oraz tkanek jamy ustnej;
- Wypełnianie zębów ubytków – znane również jako plombowanie. Jest stosowane do leczenia ubytków w szkliwie i zębinie, które powstają w wyniku próchnicy czy mechanicznego uszkodzenia.
Regularne kontrole co 4-5 miesięcy pozwoli na odpowiednio wczesne wykrycie problemu, a tym samym znacząco mniej bolesne poradzenie sobie z infekcją. Wśród przyczyn próchnicy wymienić można niski stopień mineralizacji tkanek zęba, nieprawidłowa dieta bogata w produkty zawierające cukry proste czy obecność osadu, kamienia nazębnego, na którym gromadzą drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie zmian próchnicznych.
Jak pomagać dziecku dbać o zęby?
W naszym centrum wierzymy, że profilaktyka zdrowia jamy ustnej jest niezwykle istotna i lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto więc dbać o stan uzębienia najmłodszych i uczyć ich dobrych nawyków od wczesnych lat dzieciństwa. Co możesz zrobić jako rodzic?
- Szczotkuj zęby wraz ze swoim dzieckiem – pokażesz mu swoim zachowaniem dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej. Maluchy uczą się przede wszystkim poprzez naśladowanie;
- Bądź z nim w czasie szczotkowania – dzięki temu będziesz mieć okazję dopilnować procesu, prawidłowości mycia zębów jak i sprawdzić stan jamy ustnej;
- Zadbaj, aby maluchowi mycie zębów kojarzyło się z zabawą – warto wyposażyć dziecko w szczoteczkę czy pastę z ulubioną postacią z bajki, dzięki czemu szczotkowanie będzie o wiele przyjemniejsze, a nie przykrym obowiązkiem;
- Zabierz dziecko na wizytę adaptacyjną – pozwala ona na oswojenie się z gabinetem i obecnością u dentysty. Daje możliwość poznania zasad poprawnego utrzymania higieny jamy ustnej oraz promuje zdrowe nawyki u dziecka;
- Kontrolne wizyty co 4-5 miesięcy – takie bezbolesne spotkania pomogą wykształcić pozytywne wspomnienia u dziecka, a także na bieżąco sprawdzać, czy nie pojawiają się problemy w uzębieniu.
Zdrowe mleczne zęby są niezbędne nie tylko do prawidłowego żucia pokarmu, ale także to właściwego rozwoju kości oraz mięśni twarzy. Są również niezwykle istotne przy kształtowaniu się zębów stałych poprzez przygotowanie im odpowiednich warunków i miejsca do wzrostu. Mają także wpływ na dobre samopoczucie dziecka i zdrowie całego organizmu. Dlatego kontrolowanie i dbanie o rozwój zębów mlecznych jest niezwykle istotne.
Na najmłodszych pacjentów czekają:
W Toruniu na ul. Chełmińskiej oraz ul. Dziewulskiego Dr Lewicka-Kowalska, z kolei w Bydgoszczy na ul. Waryńskiego i ul. Curie-Skłodowskiej dr Yullia Maksymova.