Sedacja – gaz rozweselający

Usługa wykonywana jest w placówkach:

Strach przed wizytą u dentysty dotyczy znacznej części pacjentów – według badań odczuwa go prawie połowa z nas. Na szczęście dzięki postępowi w nauce mamy już nowoczesny sposób bezstresowego leczenia stomatologicznego – z wykorzystaniem sedacji. Sedacja jest metodą bardzo popularną w krajach Europy Zachodniej i USA, w Polsce nadal jej dostępność jest niewielka. Nasza klinika oferuje tę skuteczną – i jednocześnie bezpieczną – metodę uspokojenia.

Czym jest sedacja?

Sedacja polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Pacjentowi podawana jest przez maskę nosową mieszanina podtlenku azotu i tlenu. Specjalistyczna aparatura czuwa nad bezpieczeństwem zabiegu. Podtlenek azotu wykazuje słabe działanie znieczulające oraz niewielkie działanie euforyzujące (dlatego nazywany jest też gazem rozweselającym). Pacjent ma aktywną świadomość. Może odczuwać senność i równocześnie przestaje czuć napięcie i niepokój. Środki farmakologiczne działają jeszcze kilka godzin po wizycie u dentysty.

Dlaczego warto skorzystać z sedacji

Jest to metoda bardzo skuteczna i całkowicie bezpieczna – nie powoduje skutków ubocznych. System sedacji MDM (Monitored Dial Mixer), stosowany w nowoczesnych klinikach – w tym w naszej – wyprodukowano w USA zgodnie z najwyższymi standardami produkcyjnymi, spełniającymi wysokie wymagania europejskich i międzynarodowych certyfikatów. Podtlenek azotu zaczyna działać bardzo szybko: już po 30 sekundach od momentu podania, a optymalne działanie uzyskuje się po około 5 minutach. Sedacja to zbawienna metoda dla pacjentów z dentofobią, czyli panicznym lękiem przed zabiegami dentystycznymi. Sprawdzi się również u pacjentów z silnym odruchem wymiotnym czy z trudnościami w osiągnięciu wystarczającego znieczulenia. Pomocna jest także w przypadku chorujących na padaczkę czy astmę – przez złagodzenie napięcia i lęku zmniejsza się ryzyko ataku duszności i napadu padaczkowego.

Plusy sedacji w leczeniu stomatologicznym dzieci

Ponieważ sedacja gazem rozweselającym jest całkowicie bezpieczna, można ją stosować nawet u dzieci od 3. roku życia. Bezpieczne proporcje tlenu i podtlenku azotu pozwalają przenieść dziecko w świat marzeń sennych, jednocześnie nie pozbawiając go kontaktu z otoczeniem. Dziecko w trakcie sedacji nie zasypia, ale również nie jest świadome tego, co dzieje się wokół niego. Mieszanina sedacyjna podawana jest przez cały czas trwania zabiegu przez specjalną, kolorową i pachnącą maseczkę, którą mały pacjent sam wybiera przed zabiegiem. Po zakończonym leczeniu dziecku podawany jest czysty tlen i powraca ono do stanu pełnej świadomości.

Przeciwwskazania

Większość pacjentów zdrowych lub z lekkimi schorzeniami ogólnymi może być sedowanych podtlenkiem azotu. Jednak, jak w przypadku każdej procedury medycznej, istnieją pewne przeciwwskazania: nieżyt górnych dróg oddechowych (katar, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie zatok obocznych nosa) spożycie posiłku bezpośrednio przed zabiegiem ciąża nadużywanie alkoholu, przyjmowanie substancji narkotycznych oraz stosowanie leków psychotropowych (interakcja z tymi substancjami jest nieprzewidywalna), wrodzona wada serca, choroby szpiku, znaczny niedobór wit. B12, choroby dna oka, stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia