Periodentologia

Usługa wykonywana jest w placówkach:

dr Milena Czubaczyńska

Periodentologia w potocznym języku nazywana jest “paradontozą”. Chorobą tą nazywamy schorzenia tkanek otaczających ząb. Nieleczona prowadzi do uszkodzenia dziąsła i kości wokół zęba. Co w efekcie prowadzi do ruchomości zębów i ich finalnej utraty.

Przyczyny powstawania „paradontozy”

  • Niewystarczająca higiena jamy ustnej – zbyt mała częstotliwości szczotkowania zębów, czyli  drobnoustroje (bakterie powodujące próchnicę) – tkzw. Czynnik bakteryjny
  • wada zgryzu
  • skłonności genetyczne
  • stres, palenie tytoniu, choroby takie jak cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia odporności

Choroby przyzębia i jego zapalenie to przewlekły i wieloletni proces. Pierwszym etapem choroby jest zapalanie dziąseł. Nie leczone przechodzi w zapaleni przyzębia. W pierwszej fazie choroby objawia się obecnością płytki nazębnej oraz krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania.  W kolejnej fazie nagromadzony w dużych ilościach kamień nazębny powoduje wzmożoną reakcję dziąseł. Wzmaga się ich krwawienie , a z biegiem czasu powoduje to ruchomość ,przemieszczanie i utratę zębów.

Warunkiem koniecznym w leczeniu periodontologicznym jest uporanie się z czynnikiem bakteryjnym w jamie ustnej bezpośrednio odpowiedzialnym za zniszczenia tkanek przyzębia.

Płytkę bakteryjną znajdująca się na powierzchni dziąseł i zębów z powodzeniem można ograniczać profesjonalnymi zabiegami higienicznym takim jak usuwanie kamienia nazębnego, piaskowaniem zębów czy wygładzaniem powierzchni korzeni. Dodatkowo obligatoryjnie pacjent musi dbać o higienę jamy ustnej poprzez: regularne szczotkowanie zębów , stosowanie płynów przeciw bakteryjnych, nitek dentystycznych i innych.

W przypadku bardzo zaawansowanej choroby, poza konwencjonalnym leczeniem pacjenci wymagają leczenia chirurgicznego. Celem takich zabiegów jest odtworzenie zniszczonych tkanek- kości i struktur podporowych zęba.  Specjalne materiały zastosowane podczas zabiegu mają na celu uzupełnienie braków kość i przyspieszyć oraz stymulować ich regenerację.

Kompleksowe leczenie choroby wymaga regularnych wizyt kontrolnych wyznaczanych przez lekarza.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie daje efekty w postaci cofnięcia stanu zapalnego, a co za tym idzie  stabilizacji ruchomych zębów oraz zahamowania postępu choroby.

W przypadku pojawienia się poniższych objawów należy nie zwlekać i udać się do lekarza periodontologa!

  • krwawienie dziąseł – samoistne lub podczas szczotkowania zębów
  • pojawienie się ruchomości zębów
  • powracające zapalenia i ropnie dziąseł
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • odsłanianie się  szyjek zębowych.