Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna Toruń, Bydgoszcz - Dentus

Usługa wykonywana jest w placówkach:

Joanna Kubińska-Warda

Radosław Machalski

Współczesna stomatologia łączy zdobycze nauki z wielu dziedzin i oferuje szeroki wachlarz możliwości w walce o zdrowy uśmiech. Jedną z nich jest fizjoterapia stomatologiczna, która korzysta z technik terapii manualnej, ćwiczeń korygujących, drenażu limfatycznego i kinesiotapingu. 

Czym właściwie jest?

Fizjoterapia stomatologiczna wspiera leczenie stomatologiczne i je dopełnia. Są to działania mające na celu normalizację napięcia oraz przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów w obrębie skroniowo-żuchwowym, a tym samym wyeliminowanie uciążliwych objawów. Nierzadko okazuje się, że konieczna jest szersza rehabilitacja: głowy, kręgosłupa, miednicy czy nawet całego ciała – nasza postawa ma bowiem wpływ również na napięcie w obrębie żuchwy, a co za tym idzie, na stan naszego uzębienia.

Komu może pomóc?

Tego typu fizjoterapia pomoże w wielu problemach – do najczęstszych należą:

  • nadmierne napięcie mięśni,
  • bruksizm, czyli zgrzytanie zębami;
  • napięciowe bóle głowy (ból wędrujący od tyłu głowy do czoła);
  • ból zębów, które są zdrowe;
  • osłabione mięśnie, powodujące otwartą jamę ustną;
  • problem z pionizacją języka – zarówno przed, jak i po zabiegu podcięcia wędzidełka
  • fizjoterapeuta może wspierać i pokierować, żeby język pracował prawidłowo;
  • strzelanie w stawie i zbaczanie w żuchwie – w obu przypadkach może być to problem z krążkiem stawowym;
  • urazy i przebyte zabiegi – np. ekstrakcja zęba – w wyniku których pojawia się obrzęk i szczękościsk;
  • szumy uszne.

Z pomocy fizjoterapeuty stomatologicznego warto skorzystać też przed założeniem aparatu korygującego zgryz czy w przypadku noszenia protezy zębowej.

W jaki sposób pomaga?

Do każdego problemu fizjoterapeuta dobiera indywidualnie metody pracy. Terapia manualna stosuje techniki rozluźniające napięte mięśnie, mobilizujące stawy itp. Stosuje się je w celu poprawienia ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych, złagodzenia napięcia oraz bólów mięśni. Ćwiczenia terapeutyczne mają ma celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśnie twarzy, żuchwy, szyi, barków. Kinesiotaping, wykorzystujący elastyczne taśmy umieszczane na skórze w okolicach obszarów problemowych, wspiera mięśnie i stawy, zmniejszając napięcie i zwiększając ich ruchomość. Drenaż limfatyczny – który może być wykonywany zarówno specjalną techniką masażu, jak i odpowiednią aparaturą, sprzyja m.in. redukowaniu obrzęków czy zmniejszeniu stanów zapalnych. Natomiast w masażu tkanek miękkich stosuje się ręczny ucisk i manipulację tkanek miękkich.

Nie ulega wątpliwości, że zadbany układ stomatognatyczny ma ogromny wpływ na nasze ogólne zdrowie i dobrą jakość życia. 

Zadbaj o niego przy pomocy naszych doświadczonych fizjoterapeutów: w Toruniu przy ul. Chełmińskiej zaopiekuje się Tobą Joanna Kubińska-Warda, a w Bydgoszczy przy ul. Waryńskiego – Radosław Machalski.