Ortodoncja

Usługa wykonywana jest w placówkach:

APARATY RUCHOME

Tak zwane aparaty wyjmowane stosowane są głównie w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Ten typ aparatów pomaga rozbudować łuki zębowe, wspomaga odpowiedni wzrost szczęk i koryguje wady zgryzu u dzieci, u których część zębów to zęby mleczne, a część – stałe. Dzięki leczeniu aparatami ruchomymi we wczesnym okresie życia pacjent ma szansę uniknąć leczenia aparatem stałym w późniejszych latach. Każdy aparat jest przygotowywany „na miarę” dla każdego pacjenta w wybranym przez niego kolorze. Skuteczność leczenia w przypadku aparatów wyjmowanych w dużej mierze zależy od zdyscyplinowania samego pacjenta, jego współpracy z ortodontą i regularnych wizyt kontrolnych.

Aparaty ortodontyczny ruchomy czyli zdejmowany

Jest to typ aparatu, który pacjent może zdejmować samodzielnie. Noszony jest stosownie do wskazań lekarza, przeważnie ok. kilkunastu godzin na dobę. Tradycyjny aparat składa się z akrylowej płyty i drutów. Może zawierać elementy dodatkowe takie jak 1. – śruba, 2. – sprężyna. Ten typ aparatu szczególnie jest polecany w leczeniu dzieci i młodzieży.

Aparaty typu Clear Aligner

Metoda korygowania wad zgryzu przy pomocy indywidualnie projektowanych i dopasowanych przezroczystych nakładek. Leczenie polega na stosowaniu sekwencji szyn (miękka, średnia, twarda) zmienianych co miesiąc. Jest szczególnie polecana w leczeniu pacjentów dorosłych.

Aparaty czynnościowy

Czynnościowe wady zgryzu wynikają z nieprawidłowej czynności narządu żucia. Aparaty czynnościowe służą do przywrócenia  i utrwalenia prawidłowych czynności. Ustawiają w odpowiedniej pozycji łuki zębowe i ukierunkowują siłę mięśni ust, policzków i języka, tak aby przyczyniały się do korekty wady i działały we właściwy sposób. Znoszą także  nieprawidłowe napięcie mięśniowe i przyczyniają się do wykształcenia nowych, prawidłowych nawyków. Dzięki temu siła mięśni własnych pacjenta zostaje odpowiednio ukierunkowana i wykorzystana do korekty istniejących zaburzeń.

APARATY STAŁE

Używany na okres leczenia, które zależnie od wady może trwać od 18. do 30. miesięcy. Najpopularniejsze tego typu aparaty składają się z zamków przyklejanych specjalnym, chroniącym szkliwem klejem. Łączą je ligatury ze sprężystego drutu. W trakcie leczenia ortodonta dokonuje jedynie przeglądu i, w miarę potrzeby, regulacji aparatu.

Aparaty metalowe

Przez cały okres leczenia są na stałe przymocowane do zębów. Aparaty stałe są zakotwiczone na zębach za pomocą pierścieni, które mocuje się najczęściej na szóstkach. Na pozostałe zęby nakleja się zamki ortodontyczne. Wyróżnia się zamki standardowe (metalowe) oraz estetyczne wykonane z przezroczystego kompozytu lub porcelany. Pozostałą część aparatów stałych stanowią elementy aktywne, takie jak: łuki, klamry, gumki, łańcuszki i sprężyny. To te elementy przesuwają i obracają zęby. Gumki, mocujące metalowe łuki do do zamków, mogą być w różnych kolorach, zależnie od wyboru pacjenta. Aparaty stałe dają lekarzowi możliwość precyzyjnego działania na każdy ząb, w ściśle określonym kierunku i ze ściśle określoną siłą. Siły te są generowane przez metalowe łuki – stalowe lub tytanowe.

Aparaty kosmetyczne

Aparaty kosmetyczne stałe mają zamki wykonane z materiałów estetycznych. W aparatach porcelanowych ceramiczne zamki mają biały kolor, przez co są mniej widoczne. Zamki kryształowe z kolei są przezroczyste i jeszcze mniej widoczne. Siła użyta w leczeniu aparatami estetycznymi jest mniejsza, co może wydłużyć leczenie. Poza tym cena ich jest wyższa w porównaniu z
aparatami standardowymi.

Aparaty typu Qaud-helix

Aparat podniebienny wykonany ze sprężystego drutu stalowego. Aparat Quadhelix stosuje się do ekspansji górnego łuku zębowego oraz leczenia zgryzu krzyżowego. Aparat występuje w wersji ruchomej i stałej.