Bo ja się boję dentysty – jak przełamać lęk przed wizytą u stomatologa?

Jak często zdarza ci się wypowiadać lub słyszeć te słowa? Jesteśmy świadomi, że dla wielu wizyta u dentysty kojarzy się nieprzyjemnymi emocjami, dlatego chcielibyśmy przybliżyć nam, żeby uczynić leczenie stomatologiczne jak najbardziej komfortowym, abyś bez obaw mógł cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Skąd się bierze strach przed dentystą?

Zastanawiając się nad możliwymi sposobami radzenia sobie z trudnymi emocjami, warto wspomnieć skąd taki lęk może się brać. Najczęściej pojawia się on z następujących powodów:

  • Nieprzyjemne doświadczenia związane z leczeniem stomatologicznym w okresie dzieciństwa;
  • Relacje otoczenia z negatywnych doświadczeń i postawa unikająca leczenia wśród bliskich;
  • Reakcja na specyficzne dźwięki i zapachy kojarzone z wizytami u dentysty;
  • Utrata kontroli podczas przebywania na fotelu dentystycznym;
  • Poczucie naruszenia sfery intymnej;
  • Obawa przed bólem;
  • Wstyd związany z wyglądem jamy ustnej.

Warto zaznaczyć, że strach przed wizytą jest normalnym uczuciem i może występować u ludzi w każdym wieku. Dbałość o komfort pacjenta i zapewnienie bezpiecznej atmosfery, pomaga w zredukowaniu napięcia i przyczynia się do złagodzenia lęku.

Jak pomóc dzieciom nie bać się dentysty?

Pozytywne nawyki można budować u dziecka w domowym zaciszu. Świetnym pomysłem są zabawy w gabinet dentystyczny, gdzie wszystkie misie i lalki mogą otrzymać darmowe leczenie stomatologiczne. Można także wspólnie policzyć ząbki czy obejrzeć je w lustrze. Oswoi to dziecko z myślą o badaniu i dbaniu o stan zdrowia jamy ustnej od najmłodszych lat. W internecie można również znaleźć wiele bajek czy piosenek o myciu zębów i chodzeniu do dentysty.

Warto także zadbać, aby dziecko nie poznawało nieprzyjemnych historii związanych z wizytą u dentysty takich jak nieudane leczenie czy wyrywanie zęba. Może to spowodować zwiększenie lęku przed leczeniem stomatologicznym. Częste słyszenie negatywnych treści związanych z wizytami, prowadzi do nieprzyjemnych skojarzeń u dziecka i może ono bardziej bać się udania do gabinetu.

Niezwykle istotne są również słowa, jakie wypowiadamy do dzieci. Pamiętaj, aby unikać przed wizytą takich słów jak „ból” czy „zastrzyk”, które mogą kojarzyć się z nieprzyjemnymi przeżyciami. Również uspokajanie stwierdzeniami „nie będzie bolało”, „pani dentystka nic ci nie zrobi” itp. przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego. Warto swoimi wypowiedziami budować pozytywne skojarzenia, tak aby wizyta nie kojarzyła się z negatywnymi doznaniami.

Ciężko przecenić wagę pierwszego spotkania dziecka z dentystą. Można umówić wizytę adaptacyjną, która pozwala na zapoznanie się i oswojenie z nową sytuacją. Sprawdzenie jak wygląda gabinet, fotel czy narzędzia dentystyczne, da możliwość na zniwelowanie strachu przed kolejnymi spotkaniami z dentystą. Pamiętaj, że umawiając dziecko, zanim jeszcze zaistnieje konieczność leczenia (ból zęba, uraz), będzie miało ono szansę wytworzyć więcej pozytywnych skojarzeń z pobytem w gabinecie. Wizyty kontrolne co parę miesięcy pozwolą
na sprawdzanie stanu uzębienia. Taki „przegląd” nie wiąże się z żadnym bólem i może dodatkowo wspomóc wytwarzanie w dziecku wspomnień, które nie są dla niego trudne.

Dzień wizyty warto zaplanować tak, aby był on jak najprzyjemniejszy dla malucha np. poprzez wspólne wyjście do kina czy na plac zabaw. Pomoże to dziecku zapamiętać ten czas jako mile spędzony.

Jak radzić sobie ze strachem jako osoby dorosłe?

Jeśli twój lęk jest na możliwym do opanowania poziomie, warto skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą obniżyć poziom stresu w dniu, jak i w trakcie wizyty:

  • Powiedz o swoich obawach i wątpliwościach. Mówiąc o trudnych emocjach, możesz zmniejszyć ich natężenie oraz masz możliwość zapytać dentystę o wszystko, co chcesz wiedzieć;
  • Udaj się na wizytę z zaufaną sobie osobą. Wsparcie kogoś bliskiego może pomóc w zachowaniu spokoju i zwiększeniu poczucia komfortu w stresującej sytuacji;
  • Jeśli dźwięki w gabinecie są dla ciebie trudne, możesz zaopatrzyć się w słuchawki na czas wizyty. Pozwolą one odciąć bodźcie z zewnątrz poprzez skupienie na muzyce;
  • Wybierz dentystę, któremu ufasz;
  • Skorzystaj z technik relaksacyjnych jeszcze w poczekalni. Czas oczekiwania potrafi być stresujący, a strach przed wejściem do gabinetu może narastać. Warto wtedy skupić się na oddechu, co pomoże w uspokojeniu się;
  • Umawiaj się na regularne wizyty. Pozwoli to na oswajanie się z sytuacją oraz pomoże nie dopuścić do rozwoju np. próchnicy, a w konsekwencji konieczności wykonania bardziej zaawansowanych zabiegów.

Wspólnie z naszym centrum możesz stawić czoła lękowi i zadbać o zdrowie jamy ustnej w komfortowych warunkach. Niezależnie czy odwiedzasz nas pierwszy raz, czy jesteś stałym klientem, możemy wspólnie doprowadzić do tego, żeby leczenie stomatologiczne było spokojniejsze i pozbawione stresu. Zapraszamy do umówienia się na wizytę w trosce o zdrowy uśmiech!