Znieczulenie – dlaczego leczenie stomatologiczne ani trochę nie musi boleć

Wizyta u dentysty często może powodować obawy i lęki u pacjentów. Jednym z głównych powodów tych odczuć jest strach przed bólem, zwłaszcza podczas różnego rodzaju zabiegów czy bardziej zaawansowanych procedur. Na szczęście w dzisiejszych czasach dostępne są nowoczesne metody znieczulania, które pozwalają uniknąć bólu, a co za tym idzie dodatkowego stresu. Jak jednak wygląda ta kwestia w gabinetach dentystycznych?

Na czym polega znieczulenie?

Oznacza to świadome wprowadzenie pacjenta w stan, w którym nie odczuwa bólu ani dyskomfortu w trakcie zabiegu lub procedur stomatologicznych. Pozwala to na zachowanie komfortu psychicznego przy zaawansowanym leczeniu, a także jest istotnym narzędziem dla osób mierzących się z lękiem u dentysty. Znieczulenie działa stosunkowo szybko, co pozwala na rozpoczęcie zabiegów niemal od razu po jego podaniu. Możliwe jest dzięki temu bez żadnego bólu czy dyskomfortu przeprowadzenie nawet skomplikowanych procedury. Poza tym znieczulenie ułatwia także pracę dentyście. Zmniejsza się ilość śliny w jamie ustnej, co przydaje się podczas zabiegów wymagających suchego środowiska. 

Mówiąc o znieczuleniu, możemy dostrzec jego niezaprzeczalne zalety, ale również i wady. Głównie pacjenci zwracają uwagę na wyższe koszty z tym związane. Nie każdy gabinet dentystyczny oferuje także wszystkie możliwe metody. Szczególnie warto tutaj wspomnieć o znieczuleniu ogólnym, który wymaga specjalistycznego personelu, zwiększa ryzyko powikłań, a także wydłuża czas rekonwalescencji.

Jakie są rodzaje znieczulenia?

W zależności od procedury i chęci skorzystania ze znieczulenia warto porozmawiać ze stomatologiem o metodzie, która w danym przypadku będzie najlepsza. Istnieje kilka głównych typów znieczulenia, z którego korzystają dentyści w zależności od potrzeby:

  • Znieczulenie miejscowe – polega na podaniu środka znieczulającego, zwykle w postaci zastrzyku bezpośrednio w obszarze, w którym ma zostać przeprowadzony zabieg. Pozwala to na zablokowanie przewodzenia impulsów bólowych nerwom w tym miejscu. Ta forma znieczulenia jest często stosowana przy prostszych zabiegach jak wypełnianie zębów, usuwanie kamienia nazębnego czy leczenie kanałowe. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość i precyzja działania, natomiast samo podanie może być nieco niekomfortowe, a w przypadku dłuższej procedury konieczne nieraz jest ponowne zaaplikowanie środka;
  • Znieczulenie nasiękowe – to jest żel lub spray, który stosuje się na błonie śluzowej jamy ustnej. Przenika on przez tkanki i powoduje znieczulenie w określonym obszarze. Jest najczęściej stosowany w przypadku zabiegów takich jak wyrywanie zębów mlecznych u dzieci lub zabiegów profilaktycznych. Zdecydowanymi zaletami w tym przypadku jest łatwa aplikacja oraz brak igieł, natomiast jest to metoda niewystarczająco skuteczna w głębszych warstwach tkanek;
  • Znieczulenie dożylne – podawane jest do organizmu poprzez wkłucie w żyłę. Dzięki temu środek rozprzestrzenia się po organizmie i zapewnia znieczulenie. Metoda ta stosowana jest raczej w przypadku bardziej zaawansowanych zabiegów stomatologicznych czy chirurgicznych, takich jak wszczepianie implantów czy usuwanie ósemek. Jest to skuteczna metoda głębokiego znieczulenia i dla pacjentów o obniżonej tolerancji bólu może być prawdziwym wybawieniem. Minusem tej metody jest to, że może wiązać się ona z pewnym ryzykiem powikłań, takich jak infekcje czy reakcje alergiczne, chociaż należą one do rzadkości. Dodatkowo dentysta musi być odpowiednio przeszkolony, aby móc podawać tego typu znieczulenie, dlatego warto zapytać o tę możliwość w gabinecie;
  • Znieczulenie gazowe (tzw. gaz rozweselający) – polega na wdychaniu odpowiednią mieszaninę gazów, co powoduje poczucie euforii i odprężenia. Ta forma nie działa bezpośrednio na receptory bólu, jednak pomaga w zachowaniu spokoju. Wykorzystywana jest u pacjentów, którzy odczuwając lęk przed wizytą u dentysty lub potrzebują dodatkowej relaksacji podczas zabiegu. Gaz rozweselający jest metodą o szybkim działaniu i dzięki nim pacjenci lepiej współpracuje, ponieważ czują się odprężeni i łatwiej jest wykonać zabieg. Niestety forma ta nie jest odpowiednia przy niektórych schorzeniach układu oddechowego;
  • Znieczulenie ogólne – powoduje całkowitą utratę świadomości. Pacjent przez cały zabieg jest nieprzytomny i nie odczuwa bólu. Jest to najgłębsza forma znieczulenia, jaka jest dostępna. Stomatolodzy wykorzystują ją w przypadku skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, takich jak chirurgia szczękowo-twarzowa. Możliwe jest także użycie znieczulenia ogólnego w przypadku małych dzieci, które mogą nie współpracować podczas różnych procedur. Metoda ta wiąże się z brakiem jakiegokolwiek bólu, ponieważ pozwala na całkowitą utratę świadomości. Warto jednak wspomnieć, że może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem powikłań i dłuższym czasem rekonwalescencji.

Wybór odpowiedniej metody znieczulenia zależy od rodzaju zabiegu, stanu zdrowia pacjenta oraz preferencji. Lekarz przed zabiegiem przeprowadza staranną ocenę, aby zdecydować o optymalnym sposobie działania. Istotna jest rozmowa ze stomatologiem, aby zapewnić możliwie jak najbardziej bezbolesne i komfortowe leczenie. Zostanie dzięki temu stworzony odpowiedni, indywidualny plan leczenie, a także będziesz mieć okazję powiedzieć o ewentualnych obawach i preferencjach.

Ciężko przecenić rolę znieczulenia w opiece zdrowotnej, a także troski lekarzy, aby doświadczenia pacjentów były jak najbardziej bezpieczne i komfortowe. Wierzymy, że dzięki temu łatwiej będzie wybrać się do gabinetu i zadbać o zdrowie jamy ustnej.