Stomatologia zachowawcza – zachowaj piękny uśmiech na długo

Nieważne, czy masz lat 6, czy 60, dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne. Oprócz codziennej pielęgnacji zębów warto korzystać z regularnych wizyt u dentysty, aby wcześnie wykrywać możliwe problemy i móc sobie z nimi radzić. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” zachęcamy do działań profilaktycznych, aby minimalizować szansę na powstanie większych problemów w przyszłości. Czym w takim razie zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Czym jest stomatologia zachowawcza?

To dziedzina zajmująca się leczeniem oraz zapobieganiem chorób dziąseł i zębów. Jej głównym celem jest zachowanie naturalnych tkanek zębowych tak długo, jak to tylko możliwe, unikając konieczności ekstrakcji czy bardziej inwazyjnych zabiegów. Fundamentem stomatologii zachowawczej jest profilaktyka. Nawet jeśli regularnie myjesz zęby i przestrzegasz zasad higieny jamy ustnej, zalecane jest, aby co pół roku odwiedzić gabinet dentystyczny. Dzięki temu można wykryć wiele problemów na wczesnym etapie. Pozwala to na tańsze i krótsze leczenie, a także mniej bolesne. Stomatologia zachowawcza odpowiada
więc na potrzeby każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Do gabinetu możesz się zgłosić po:

• Leczenie próchnicy i wypełnianie ubytków – kompleksowe leczenie próchnicy obejmuje usuwanie zainfekowanej tkanki zęba oraz wypełnianie ubytków za pomocą najnowszej generacji materiałów kompozytowych. Metoda ta zapewnia estetyczne i trwałe odbudowanie struktury zęba;

• Zmianę kształtu i koloru zębów – w zależności od preferencji możliwe jest skorzystanie z takich metod jak wybielanie zębów, korekcja kształtu czy licówki. Po szczegółowym wywiadzie w gabinecie stomatolog zaleci odpowiednie metody, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty;

• Odbudowę złamanych zębów – posiadanie złamanego zęba może być nie tylko źródłem dyskomfortu, ale nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Stomatolog zapewnia profesjonalną odbudowę, wykorzystując najnowocześniejsze techniki i materiały, aby przywrócić zębom pełną funkcjonalność i estetykę;

• Wybielanie wewnątrzkomorowe przebarwionego zęba – jest to metoda wybielania zębów martwych, które trzeba przeprowadzić od środka, otwierając komorę zęba. Korzeń zabezpiecza się wypełnieniem kompozytowym lub cementowym, a następnie w komorze zęba umieszcza się preparat wybielający i zakłada szczelny opatrunek na czas od 1 do 3 dni.

Stomatolog dokładnie oceni stan twojej jamy ustnej z uwzględnieniem potrzeb i preferencji. Dzięki temu poznasz rozwiązania, które będą optymalne dla ogólnego zdrowia. Pamiętaj, że profilaktyka jest kluczem do pięknego uśmiechu, i wybierz się do gabinetu stomatologicznego co kilka miesięcy.

Jakie działania profilaktyczne mogę podjąć w domu?

Nasze codzienne nawyki wpływają na zdrowie. W swoich rutynowych działaniach możesz łatwo wprowadzić zmiany, które pomogą zapobiec wystąpieniu wielu dolegliwości. Pamiętaj, aby szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie i korzystać z nici dentystycznej. Zapobiega to rozwijaniu się próchnicy i chorób przyzębia. Równie istotna dla zdrowia, i to nie tylko jamy ustnej, jest dieta. Spożywanie nadmiaru cukru zwiększa ryzyko występowania różnych chorób, ponieważ bakterie przekształcają cukry zawarte w pożywieniu w kwasy, które niszczą szkliwo.

Warto również powstrzymać się od stosowania używek, w tym papierosów i alkoholu, które mogą przebarwiać zęby, a także być czynnikami rakotwórczymi. Dodatkowo tytoń powoduje nieświeży oddech. Unikanie szkodliwych dla zdrowia substancji pomoże nie tylko jamie ustnej, ale także całemu organizmowi. Zarówno alkohol, jak i papierosy mogą wpływać na powstawanie wielu problemów, których można byłoby uniknąć.

Kolejną rzeczą jest stres, który negatywnie oddziałuje na wiele obszarów naszego organizmu. Nie jest jednak tak łatwy do uniknięcia, ponieważ w dzisiejszym zabieganym świecie stanowi wręcz codzienność, o której nie da się zapomnieć. Niestety może to prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym do zwiększonego napięcia mięśni szczęki czy zgrzytania zębami (bruksizm), co powoduje zużycie się szkliwa zębów i dolegliwości bólowe.

Niestety nawet jeśli stosujesz się do wszystkich zaleceń, w dalszym ciągu pojawić się mogą różne problemy, w tym ubytki, które najlepiej leczyć, póki są jeszcze małe. W tej sytuacji istotne okazują się regularne kontrole dentystyczne, które pomagają w szybkiej reakcji, zanim konsekwencje okażą się większe. Dodatkowo zachowanie jak największej liczby zdrowych tkanek sprawi, że zęby będą służyć do końca życia. Zaniedbania prowadzić mogą do poważniejszych powikłań i bólu, a leczenie okazuje się wtedy droższe i bardziej czasochłonne. Dlatego stomatologia zachowawcza to nie tylko rozwiązywanie problemów, ale przede wszystkim profilaktyka i dbanie o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat, co pozwala na zachowanie pięknego uśmiechu jak najdłużej.