Profilaktyka

Profilaktyka ma za zadanie przeciwdziałać chorobom uzębienia oraz dziąseł.
Odpowiednia higiena naszej jamy ustanej ma istotny wpływ na stan zdrowia naszych zębów.

Lakowanie – jest to zabieg polegający na uszczelnieniu (lakiem szczelinowym) bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych.  Ma to istotne znaczenie u dzieci, ze względu na  budowę anatomiczna wyżynających się zębów. Głębokie i wąskie bruzdy wypełniane są lakiem szczelinowym. Natomiast uwalniany fluor zabezpiecza zęby przed próchnicą. Najbardziej zagrożonymi zębami u dzieci wymagającymi lakowania są  pierwsze zęby trzonowe tak zwane „szóstki”. Pojawiające się mniej więcej w 6 roku życia dziecka.  Zabieg taki należy wykonać natychmiast po całkowitym wyrżnięciu zęba pozwala to istotnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy w przyszłości.

Lakowanie poszerzone –  jest to zabieg wykonywany na zębach z niewielką próchnicą. Polega na usunięciu ogniska próchnicy oraz wypełnieniu go materiałem kompozytowym. Później wykonuje się kolejne etapy analogiczne jak podczas zabiegu lakowania.

Lakierowanie – jest to zabieg polegający na fluoryzacji kontaktowej specjalnymi preparatami fluorowymi. Zabieg ten zwiększa twardość szkliwa, co istotnie wzmacnia zęby i sprawia, że są one odporniejsze na próchnicę.

Scaling– jest to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nad i poddziąsłowego, za pomocą narzędzi ręcznych, kiret  oraz ultradźwięków.

Piaskowanie–jest to zabieg polegający na usuwaniu osadów nazębnych, których nie jesteśmy w stanie usunąć podczas codziennego szczoteczkowania. Specjalny piasek pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody usuwa zbyteczny osad. Dodatkowo poleruje my zęby, co daje niesamowity efekt bielszych i bardziej lśniących zębów.  Na koniec lekarz pokrywa zęby tzw.  „płynnym szkliwem” zwiększając odporność na przebarwienia i próchnicę.

Polerowanie zębów – jest to zbieg polegający na oczyszczeniu zębów z nalotów i przebarwień przy pomocy specjalnych past polerujących i gumek.  Po zabiegu, zęby pozbawione są osadów i przebarwień, a ich powierzchnia jest dokładnie wygładzone. Co istotnie utrudnia powstawanie nowych przebarwień  oraz złogów płytki nazębnej oraz innych osadów.

Impregnacja – jest to zabieg, który stosuje się  w przypadkach bardzo rozległej i wielopowierzchniowej próchnicy zębów mlecznych. Impregnacja zębiny zatrzymuję próchnicę i ocala ząb przed ekstrakcją. Zabieg ten jest bezbolesny, a jego nie pożądanym efektem są przebarwienia zębów na czarno.