Endodoncja

Usługa wykonywana jest w placówkach:

dr Justyna Słomczewska Dąbek
dr Monika Ruge

Leczenie kanałowe nie należy do tych lubianych zbiegów dentystycznych. Perspektywa endodoncji (to fachowa nazwa tej procedury) przyprawia nas o dreszczyk. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Stomatologia obecnie jest bardzo rozwinięta i wizyta u dobrego dentysty nawet z bardzo poważnym problemem nie musi być wcale koszmarem. W złagodzeniu strachu może nam pomóc dogłębne poznanie przyczyn leczenia kanałowego, szczegółów zabiegu oraz ostatnich nowinek oraz innowacji w tej dziedzinie.

Dlaczego trzeba się poddać endodoncji?

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy miazga zębowa (odpowiedzialna za połączenia nerwowe i krwionośne) ulega zapaleniu. Może się tak stać wskutek zaawansowanej próchnicy naszych zębów lub innych uszkodzeń, które nie zawsze są związane z higieną jamy ustnej. Gdy zmiany chorobowe są nieodwracalne i nic nie da się już zrobić, niezbędne jest oczyszczenie kanału zębowego z tej chorej miazgi, zatrucie go, a potem wypełnienie substancją stabilizującą jego zdrowie.

Martwy ząb

Po leczeniu kanałowym nasz ząb będzie martwy.Usunęliśmy z niego tkanki odpowiedzialne za ukrwienie oraz unerwienie. To trochę jak usunięcie wkładu z długopisu. Jest to jednak konieczne, aby zatrzymać zapalenie miazgi oraz postępujące psucie się zęba. Co teraz z naszym martwym zębem? Dobrze wykonany zabieg pozwala uratować funkcjonalność zęba na lata, choć zdarzają się także powikłania. W większości przypadków nie zauważymy różnicy między nim a resztą uzębienia – bólu czy innego dyskomfortu.