Plomba wiatoutwardzalna, stomatologia zachowawcza

Próchnica zębów – W Polsce nawet 90% pacjentów ma ten problem

Próchnicy można zapobiec, a jeśli już się pojawi, skutecznie wyleczyć. Jak to więc możliwe, że badania wykazują fatalny stan uzębienia Polaków. Zarówno tych małych, jak i dorosłych?- Odpowiedź jest prosta – tłumaczy doktor Ewa Goss – Ziółkowska z poradni Dentus. – Polacy nie myją zębów. A jak już myją, to zbyt rzadko i nieprawidłowo. Poza tym panuje irracjonalny lęk przed fotelem dentystycznym. Już dawno minęły czasy, gdy wizyta wiązała się z bólem. Dzisiaj mamy doskonałe środki do znieczulania i jednocześnie sprzęt, który pozwala na szybkie leczenie. Ale te argumenty nie przemawiają do ludzi, dla których higiena jest czymś obcym – dodaje doktor Goss-Ziółkowska.

[ File # csp8672562, License # 1868328 ]Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php)(c) Can Stock Photo Inc. / zurijeta

Jak powstaje próchnica?

Panuje pogląd, że winne są słodycze. Częściowo jest to prawda, ale przyczyny jej powstawania są bardziej złożone. Nie wystarczy zjeść kawałek tortu, aby od razu zepsuł się ząb. To powolny proces działania bakterii na tkanki zęba. Bakterie nie znajdują się w cukrze, ale są stale obecne w naszej jamie ustnej. Cukier to ich pożywka. Dostają bodziec do wzrostu, namnażają się i produkują kwasy organiczne, które powoli rozkładają twarde tkanki zęba. Co ciekawe, pomimo że w jamie ustnej są miliony bakterii, szkodliwe są tylko te, które rozkładając cukry, produkują kwasy organiczne i dobrze tolerują kwaśne środowisko.

Przed pierwszym borowaniem

Są sposoby, aby uchronić nasze zęby przed pierwszą ingerencją stomatologa. Można nałożyć na zęby specjalny preparat, który uszczelnia bruzdy, szczeliny i zagłębienia w zębach. Lakuje się powierzchnie żujące i otwory ślepe w zębach trzonowych stałych i mlecznych. Można nim pokryć również zęby przedtrzonowe i niektóre miejsca siekaczy. Ten zabieg to lakowanie. Jeśli nasze dziecko zaczyna gubić mleczaki, bardzo uważnie obserwujmy rośnięcie stałego
zęba. Możemy go pokryć tzw. lakierem. Zęby są wzmocnione preparatem zawierającym związek fluoru w celu ich wzmocnienia. Zasycha on na zębach i pozostaje na nich przez pewien czas. Fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy długi okres. Jednak ten zabieg można wykonać tylko przez kilka miesięcy od wyrżnięcia się stałego zęba.

Do końca sierpnia darmowa konsultacja, bezpłatny przegląd jamy ustnej i lakierowanie zębów po każdym zabiegu gratis w gabinecie przy ul. Waryńskiego 51 w Bydgoszczy.