Teeth cure, care and protection. Teeth bleaching.

Usuwamy ósemki.Zwane są zębami mądrości, chociaż ich brak nie obniża naszej inteligencji

Skąd więc ta nazwa? Trzecie zęby trzonowe, nazywane potocznie zębami mądrości, wyrastają nam zwykle między szesnastym, a dwudziestym piątym rokiem życia, czyli wtedy, gdy posiadamy już pewną „mądrość życiową”. Pojawiają się jako ostatnie zęby stałe i dlatego często nie ma na nie już miejsca. Dlatego często rosną pod nienaturalnym kątem, powodując ból. Niekiedy nie mogą się przedostać przez dziąsła i inne zęby lub kość. Nawet, jeśli są ustawione prawidłowo, to szybko się psuja ze względu na utrudniony dostęp do nich w czasie mycia zębów. To wszystko sprawia, żeczęsto lekarze podejmują decyzję o usunięciu ósemek.

Usunięcie, czyli ekstrakcja- Ekstrakcja ósemek nigdy nie jest podyktowana tylko chęcią pozbycia się tych zębów – mówi doktor Ewa Goss – Ziółkowska z poradni Dentus. – Muszą być wskazania kliniczne do jego usunięcia. Często przychodzą do nas ludzie młodzi, którzy są przygotowywani do założenia aparatu ortodontycznego. Ich ortodonta musi zadecydować, czy usunąć ósemki, nawet jeśli jeszcze prawidłowo się nie wyrżnęły. Bowiem ich późniejsze wyrośnięcie, mogłoby zaburzyć cały proces leczenia aparatem stałym. Ekstrakcja ósemki jest konieczna również wtedy, gdy ósemka rozpycha zęby lub jest nieprawidłowo ułożona w szczęce – dodaje Goss-Ziółkowska.

Powikłania?
Częściej zdarzają się, jeśli zaniedbamy usunięcie nieprawidłowo ułożonych ósemek, niż po ich ekstrakcji. Zdarzają się przypadki, że ósemka nie może się wyrżnąć, pozostaje w dziąśle, naciska na korzenie sąsiadujących z nimi siódemek. Pojawia się stan zapalnTeeth cure, care and protection. Teeth bleaching.y, bóle głowy, bóle stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni. Często rozpoczyna się w nich proces próchniczy, ponieważ trudno jest dokładnie szczoteczką wyczyścić najdalej położone i otoczone przez tkankę zęby. Bywa, że zęby mądrości tylko częściowo wyrastają z dziąseł, a nad nimi znajduje się tzw. kaptur dziąsłowy. Dostają się tam resztki pokarmów, które mogą spowodować stan zapalny. Lekarz może też podjąć decyzję o nacięciu dziąsła, aby ósemka mogła się prawidłowo wyrżnąć.