Smiling happy people with healthy teeth. Dental health. Collage.

Implant zamiast protezy

Czasami niezależnie od tego, jak dbamy o zęby, trzeba je usunąć. Jeszcze nie tak dawno jedynym rozwiązaniem była proteza, którą wyjmuje się na noc ze względów bezpieczeństwa. Nie zawsze też jej noszenie jest komfortowe. Drobinki jedzenie często dostają się pod protezę, co sprawia, że czujemy dyskomfort.
Rozwiązaniem tego problemu mogą być implanty. Nie tylko doskonale imitują nasze zęby, ale przede wszystkim zapobiegają zmianom w kościach, które są nieodwracalne w przypadku stosowania protezy ruchomej.
– W implantologii przez ostatnie lata dokonał się wielki postęp – przekonuje doktor Ewa Goss– Ziółkowska z poradni Dentus. – Jeszcze niedawno wstawialiśmy tylko pojedyncze implanty i to zwykle u ludzi młodych, którzy stracili ząb np. na skutek nieszczęśliwego wypadku. Nie marzyliśmy nawet, że wkrótce będzie można wymienić tak wszystkie zęby, ale co najważniejsze, nawet u osób starszych. Panowało przekonanie, że ich kości są zbyt delikatne, aby utrzymać implant. Na szczęście dzisiejsza technologia pozwala na takie rozwiązanie –dodaje doktor Ewa Goss – Ziółkowska.
implanty-koloZanim lekarz przystąpi do zakładania implantów musi zebrać informacje o jakości kości, jej budowie itp. Wszystko po to, aby ustalić długość i szerokość implantów. Wykorzystuje się do tego standardowe zdjęcia pantomograficzne oraz najnowsze osiągnięcia tomografii komputerowej. Analizę radiologiczną tomografii poddaje się obróbce komputerowej, co daje możliwość wirtualnego przestrzennego, trójwymiarowego przeprowadzenia zabiegu najpierw
na ekranie monitora.
Wielu pacjentów ma obawy, czy ich wiek nie uniemożliwia wszczepienie implantów dentystycznych. Jednak wiek nie ma żadnego znaczenia. Znacznie ważniejszy jest stan zdrowia i oczywiście stan kości szczęki, w której będzie umieszczony implant. Sama procedura nie jest bolesna i zazwyczaj wystarczy znieczulenie miejscowe. Już następnego dnia możemy wrócić do codziennych zajęć, chociaż może przez kilka dni utrzymywać się opuchlizna.

Implant jest osadzany w kości i na nim stomatolog odbudowuje koronę, czyli ząb. Dopasowuje go do pozostałych zębów lub do kształtu naszej szczęki i oczywiście do rysów twarzy. Nowych zębów nie można odróżnić od naturalnych. Może tylko są od nich ładniejsze. Jeszcze kilka lat temu zastosowanie implantów było bardzo kosztowne. Dzisiaj jest to nadal droższe rozwiązanie, niż ruchoma proteza, ale kwota ta jest dużo niższa i dostępna dla wielu pacjentów.