young woman showing smile, in casual smart clothing

Odsłanianie się szyjek zębowych-dotyczy zarówno młodzieży, jak i osób starszych

Zaczyna się od nadwrażliwości na zimno i ciepło. Może to być przeszywający ból, który poczujemy w trakcie jedzenia lodów lub przeciwnie, pijąc gorącą herbatę. A przyczyna wcale nie jest widoczna na pierwszy rzut oka.- Pamiętam pacjentkę, która bardzo dbała o zęby – opowiada Ewa Ziółkowska – Goss, stomatolog z poradni Dentus. – Kilka lat wcześniej, już jako dorosła kobieta, nosiła aparatortodontyczny. Często przychodziła na wizyty kontrolne, nie miała żadnych ubytków. Jednakod pewnego czasu ból nie pozwalał jej jeść potraw bardzo zimnych lub bardzo ciepłych.Miała też problemy ze zwykłymi czynnościami, takimi jak płukanie zębów po posiłku. Ból
był zlokalizowany przy górnej trójce, która nie wyglądała na uszkodzoną. Na wszelkiwypadek wymieniliśmy stare wypełnienie, ponieważ ból mógł być spowodowany właśnie przez nieszczelność w wypełnieniu. Niestety, nie przyniosło to spodziewanej ulgi.
Pamiętałam jednak, że pacjentka nosiła aparat ortodontyczny. Pomimo, że była młoda, leczenie mogło spowodować niewielkie przesunięcie się zęba, co odsłoniło szyjkę zębową.Fragment był niewielki, mniejszy niż milimetr, ale właśnie to było powodem bólu – dodaje doktor Ziółkowska – Goss.

young woman showing smile, in casual smart clothing
Dlaczego boli ząb, który nie jest uszkodzony? Część zęba ukryta w tkankach i dziąśle jest przez nie chroniona. Część zęba widoczna, jest z kolei pokryta szkliwem, które chroni ząb. Gdy jednak zostanie odsłonięta część szyjki zębowej bez szkliwa, powoduje to ból i niestety wpływa na dalsze pogłębianie się problemu. Powodem może być leczenie ortodontyczne, wiek (z wiekiem tkanka dziąsła ulega atrofii), choroby przyzębia, uszkodzenie mechaniczne, kamień nazębny. Im wcześniej uda nam się zdiagnozować problem, tym większa jest szansa na uratowanie zęba. W przeciwnym wypadku grozi nam pardontoza, a nawet usunięcie zęba. Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny, jeśli jest to możliwe. Można również zastosować specjalne preparaty, które nałożone na ząb, zrekonstruują brakującą ochronę. Co ciekawe, ważny jest bardzo sposób, w jaki myjemy zęby. Jeśli wykonujemy szczoteczką ruchy w przód i w tył, uszkadzamy tym samym delikatne szkliwo. Zawsze powinniśmy szczotkować zęby ruchami kolistymi, używać szczoteczek z delikatnym włosiem.
– Moja pacjentka na szczęście już nie cierpi z bólu – mówi stomatolog. – Pamiętajmy, że nawet zdrowy ząb może być przyczyną problemów, a jeśli boli, to trzeba jak najszybciej poprosić o pomoc specjalistę. Im wcześniej zainterweniujemy, tym większa szansa, że wyleczymy ząb i uda nam się zapobiec powikłaniom – dodaje.