ortomale

Aparat na zębach. Doskonały sposób na wyprostowanie krzywych zębów i korektę zgryzu

Jeszcze kilka lat temu wzbudzały duże zainteresowanie. Dzisiaj w jednej klasie kilkoro uśmiecha się mając przyczepione na zębach druty. Również wielu dorosłych  koryguje wady, które były nie do wyleczenia w czasach ich młodości. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli mamy założony aparat musimy często odwiedzać nie tylko ortodontę, ale również stomatologa. Dlaczego? Głównie z dwóch powodów. Zęby, na których jest aparat trudniej jest doczyścić. Z tego powodu łatwiej się psują. Drugi powód jest również związany z leczeniem ortodontycznym. Wiele niewielkich ubytków można skutecznie wyleczyć nawet u osób z aparatem. Jednak zaniedbane zęby i duże ubytki wymagają zdjęcia aparatu na czas leczenia stomatologicznego. Wtedy trzeba bardzo uważnie zgrać je w czasie, ponieważ zęby powinny jak najkrócej być wolne od trzymających je drutów i specjalnych uchwytów.

orto-kolo– Nie trzeba stomatologa informować przed wizytą, że nosimy aparat – mówi doktor Ewa Ziółkowska-Goss z poradni „Dentus”. – To nie jest żadnym przeciwskazaniem do leczenia. Mam wielu pacjentów, którzy systematycznie mnie odwiedzają, nawet bez żadnych dolegliwości bólowych. Po prostu zapobiegają problemom. Często również oczyszczam zęby ze zgromadzonego na nich kamienia. To częsty problem, gdy nosi się aparat. Najlepiej wizytę zaplanować tuż przed spotkaniem z ortodontą. Wtedy mam pewność, że nawet jeśli podczas leczenia uszkodzę zamek czy spajający je drut (a to bardzo rzadko się zdarza), to ortodonta szybko naprawi problem i leczenie będzie kontynuowane – dodaje doktor Ziółkowska-Goss.

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego często widać różnicę w kolorze zębów. W miejscach, gdzie były przyczepione zamki na zębach, są one jaśniejsze. Zanim zaczniemy domowymi sposobami wybielać szkliwo, usiądźmy na fotelu u stomatologa. Szybko i bezboleśnie usunie on przebarwienia, a zęby będą białe i proste.
Po leczeniu ortodontycznym przez kilka lat nosimy tzw. retainer. To aparat zakładany początkowo przez całą dobę i zdejmowany tylko podczas posiłków. Później noszony tylko nocą. Jest dopasowany do naszych zębów, dlatego każda zmiana jak np. wstawienie nowego wypełniania, musi być dopasowane do retainera. Dobrym wyjściem jest zabieranie retainera do stomatologa. Może on wtedy dopasować wypełnienie do aparatu tak, aby nadal spełniał on
swoją funkcję i utrzymywał zęby na swoim miejscu.