1

Skaling – usuwanie kamienia, który gromadzi się na zębach

Ten zabieg można porównać do gruntownych porządków, które robimy przed świętami. Chociaż w domu jest czysto, to odsuwamy kanapy, pierzemy firany, wymiatamy pajęczyny za stolikiem.

O zęby dbamy myjąc je, wykonując przegląd jamy ustnej. Czasami trzeba jednak usunąć  nalot, który gromadzi się niezależnie od tego, jak dokładnie i często czyścimy zęby. To  właśnie jest kamień. Nieusuwany może stać się przyczyną problemów, np. parodontozy.
– Już kilka minut po umyciu zębów pozostawiona na zębach płytka ulega mineralizacji – tłumaczy doktor Ewa Goss – Ziółkowska z poradni Dentus. – Zaczyna twardnieć i zamienia  się w kamień nazębny. Początkowo nie jest w ogóle widoczny. Później można go dostrzec w postaci ciemniejszej obwódki przy krawędzi dziąseł. Jednak o wiele niebezpieczniejszy jest kamień, którego nie widać. Tworzy się w niewielkich kieszonkach pomiędzy dziąsłem a
zębem – mówi doktor  Goss-Ziółkowska.

estetyka-koloZabiegu nie musimy się bać. Jest bezbolesny. Może być wykonany różnymi metodami. Najbardziej popularne jest mechaniczne rozkruszanie i odłupywanie kamienia za pomocą dłutka oraz ultradźwiękowe. W skalerach ultradźwiękowych generowane są drgania o częstotliwości, nawet kilkudziesięciu tysięcy na sekundę. Drgania przenoszone są na końcówkę skalera. Skaling ultradźwiękowy sprawia, że kamień bardzo łatwo pęka i odpada.
Możemy też zdecydować się na piaskowanie zębów. W czasie zabiegu usuwa się osad i przebarwienia za pomocą specjalnej piaskarki. Czasami wykonuje się je dodatkowo po skalingu, jako uzupełnienie zabiegu.
Chociaż zdarza się, że zostanie naruszona tkanka łączna dziąsła i poleje się krew, nie powinniśmy się tego obawiać. To tylko niewielkie uszkodzenia, które szybko się goją.Po samym zabiegu, przez co najmniej dobę nie wolno jeść ani pić niczego, co mogłoby odbarwić zęby. Zapominamy o kawie, mocnej herbacie i barszczu na obiad. Pijemy wodę,
jemy jasne produkty. Musimy naszym zębom dać czas, aby szkliwo nie przyjęło ciemnej barwy.
– Co ciekawe, to zabieg ważny dla osób, które przywiązują dużą wagę do wybielania zębów – mówi doktor Goss-Ziółkowska.  – Po usunięciu kamienia zęby są zdecydowanie jaśniejsze i błyszczące. Polecam na co dzień rzadko stosować pasty wybielające, bo wiele z nich uszkadza szkliwo. Raczej lepiej używać past chroniących szkliwo. Ale zgłaszać się na skaling raz na rok lub częściej, jeśli zaleci to nasz stomatolog. Bo szybkość odkładania się kamienia
jest różna i jednego pacjenta widuję u siebie raz na trzy lata, a drugi po kilku miesiącach już ma z tym problemy – dodaje doktor Goss-Ziółkowska.