1

Przykry zapach z ust

Wiele osób ma problem z przykrym zapachem z ust. Pomimo stosowania różnych past, mycia zębów po każdym posiłku, odwiedzania często stomatologa nie mogą się go pozbyć. Niewiele osób jednak wie, że odpowiedzialne nie zawsze są zepsute zęby.

Pierwszym „winowajcą” są resztki jedzenia zalegające pomiędzy zębami i w tzw. kieszonkach dziąsłowych. Jeśli rzadko lub wcale nie używamy nicy dentystycznych, małe drobinki, które dostały się pomiędzy zęby zaczynają gnić. Pomagają im w tym bakterie gnilne, które wydzielają nieprzyjemny zapach. To właśnie ten zapach czujemy, gdy z kimś rozmawiamy. Jednak nie zawsze dokładne oczyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami przynosi spodziewany efekt.

– Starzejemy się, a wraz z nami nasze dziąsła – tłumaczy Ewa Ziółkowska – Goss, stomatologz poradni Dentus.  – To powolny proces, ale w pewnym momencie nie przylegają już tak dokładnie do zębów, jak u młodych ludzi. Pomiędzy dziąsłem a zębem, tworzy się niewielka szczelina. Może ona być zupełnie niezauważalna, ale drobinka jedzenia w niej utyka.

To doskonałe miejsce dla bakterii. Mają tam ciepło, wilgotno, a na dodatek właśnie dostały smaczny posiłek. Zaczynają więc ucztować. Efektem są procesy gnilne, których efektem jest nieprzyjemny zapach z ust, ale również poważniejsze problemy, takie jak rozwój paradontozy – dodaje doktor Ziółkowska – Goss.

Jak się pozbyć problemu?

Pierwszym krokiem jest usunięcie kamienia nazębnego. Nigdy nie usuniemy płytki nazębnej dokładnie za pomocą szczoteczki. Dlatego minimum raz w roku powinniśmy poddać nasze zęby dokładnemu czyszczeniu w gabinecie stomatologa. Skaling nie jest bolesny, może tylko być nieprzyjemny. Jednak nagrodą są czyste zęby, wolne od kamienia. Teraz czas na pozbycie się problemów z dziąsłami. Doskonałą metodą jest…. szczotkowanie. Myjąc zęby jednocześnie hartujemy dziąsła. Stają się mocniejsze, ściślej przylegają do zębów. Doskonale sprawdzają się szczoteczki elektryczne, które wykonują rotacyjne ruchy. Jednak inne szczoteczki również spełniają swoją rolę. Pamiętajmy, aby wymieniać szczoteczki, co najmniej raz na miesiąc i po każdym przeziębieniu. Myjąc bowiem zęby powinniśmy wprowadzać do jamy ustnej jak najmniej bakterii. Zawsze też oczyszczamy język.

Płyny są skuteczne

Doskonale sprawdzają się również płyny do płukania ust. Wiele z nich można używać codziennie. Jeśli nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku, przepłuczmy je płynem lub nawet czystą wodą. Są również preparaty, które można kupić w aptece, mające działanie antybakteryjne. Możemy je stosować, jednakże nie przez dłużysz czas, aby nie wyjałowić zupełnie jamy ustnej.