usmiech

Dlaczego myjemy zęby? Odpowiedź tylko z pozoru wydaje się nam oczywista

Myjemy się, aby być czystym. Dotyczy to naszego całego ciała i oczywiście również zębów. Ale z zębami sprawa jest bardziej skomplikowana. Są one bowiem jedynymi widocznymi kośćmi, które są chronione przez szkliwo, a nie przez tkanki i skórę.

Szkliwo to zabezpieczenie, które jednak jest bardzo wrażliwe na działanie bakterii i kwasów. Jeśli więc po posiłku zbyt długo reszki jedzenia znajdują się w jamie ustnej, szkliwo jest przez nie atakowane. Zęby stają się słabe, nadwrażliwe i źle wyglądają. Szkliwo pokrywa zębinę w obrębie korony zęba. Co ciekawe, to najtwardsza tkanka naszego organizmu. Składa się głównie ze związków nieorganicznych, niewielkich ilości węglanu wapnia, fluoru oraz manganu. Są w nim również związki organiczne i woda. U zdrowego człowieka szkliwo jest bezbarwne lub w lekko żółtym kolorze.
Ścieranie się szkliwa jest naturalnym procesem. Dzieje się tak, ponieważ wraz z upływem czasu tkanka ta, jak każda inna w naszym organizmie, zużywa się i słabnie. Nasza rola polega na tym, aby na powierzchni zębów nie zalegały resztki jedzenia, a w nich bakterie, drobnoustroje i kwasy, które są odpowiedzialne za próchnicę zębów i wiele groźnych chorób dziąseł. Podczas szczotkowania usuwamy nie tylko resztki jedzenia, ale również właśnie bakterie.

– Szczotkować zęby należy od razu po posiłku – mówi doktor Ewa Goss – Ziółkowska z  poradni Dentus. – Ale są pewne wyjątki. Kiedy jemy pokarmy z niskim pH (czyli z reguły takie, które mają kwaśny smak – owoce cytrusowe, soki owocowe lub gazowane napoje słodzone), zanim umyjemy zęby odczekajmy pewien czas. Dlaczego? Kwasy delikatnie rozpuszczają szkliwo, więc umycie zębów od razu po zjedzeniu np. jabłka bardziej im zaszkodzi, niż pomoże. Poczekajmy, aż reszki kwasów zostaną usunięte przez ślinę, a dopiero potem pozwólmy działać paście i szczoteczce – dodaje doktor Goss-Ziółkowska.
Można tez zastosować pewien fortel, aby przywrócić właściwe pH po zjedzeniu np. cytrusów. Płuczemy jamę ustną wodą lub płukanką ze wzmacniającymi szkliwo fluorkami. Inna metoda to zjedzenie czegoś, co ma zasadowe ph, np. twaróg, jogurt, inne przetwory mleczne.Wato też używać nitki dentystycznej. Szczoteczka, nawet elektryczna, nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka.

Zęby powinniśmy czyścić najlepiej po każdym posiłku. Jeśli oczywiście mamy taką możliwość. Używajmy delikatnych past i rzadko stosujmy te, które mają działanie wybielające. Ponieważ oprócz wybielania, czasami bardzo silnie ścierają one szkliwo.